Jurisovy postřehy, zápisky, zajímavosti

Slavit s anděly

20. 4. 2015 20:20

   Krátce po kněžském svěcení jsem se rozhodl, že bych chtěl každý den slavit mši svatou. Prostě nebrat volný den jako příležitost, abych si udělal volno i od Boha.


    A nebyl to problém. Když ale z nějakého důvodu nebyla mše svatá v místě mého působení, jel jsem slavit do okolí za někým z přátel. Až na svém nynějším místě jsem občas v pondělí začal slavit soukromě. Být sám u oltáře.

   A podobně i dnes. Vešel jsem večer do kaple, kterou právě prozařovalo zlatavé zapadající slunce. Uvědomil jsem si, že dnes je mi fakt blbě. Jsem asi trochu přetaženej, lomcuje se mnou střevní chřipka a teplota. Byl jsem si vyřízenej. Možná i to slunce, které postupně mizelo mezi stromy, a tma která se rozlévala po kapli, mě přivedlo na myšlenku, jak slaví mši svatou staří a nemocní kněží, když jsou sami zavřeni na pokoji, ve svém stárnoucím a nepohyblivém těle.

   Nejprve mi to vadilo, když jsem občas trochu ztratil rovnováhu a musel se přidržet masivního oltáře, nebo když mi hlavou projela ostrá bodající bolest hlavy, či únava a touha si sednout, odejít, dát si dnes pauzu. Promiň Bože, už to nedávám a Ty to jistě pochopíš.

   Byl jsem tam na první pohled sám, odpovídal sám sobě, rozpažil všeobjímající ruce, které při mši svaté dávám Kristu, modlil se nahlas a dokonce jsem i zpíval žalm a antifony, což obvykle nedělám. A pak jsem si představil v té kapli spousty andělů, se kterými právě teď mohu slavit Eucharistii a najednou jsem už nebyl sám. Bylo mi dobře, i když tělo bylo slabé.

   Možná se toho taky jednou dožiju, že budu starý a nemohoucí, občas se světlou chvilkou rozpomenutí, a budu slavit Eucharistii sám, jen s anděly.

Sdílet

Komentáře

Juris To Alweryon: Není důvod. ;-) A díky za postřeh.

kacarovi3 Jiří,i já cítím při mši svaté kostel plný andělů ale i zbloudilých duší.Někdy nás je velmi málo a kněz váhá,jestli je rozumné sloužit mši pro ministranta a jednu starou ženu.Já mu odpovídám,že ten náš kostel není tak prázdný,jak se zdá a že sloužíme Pánu i celému duchovnímu světu.Také smíme mši věnovat někomu,kdo je v nesnázích,trpí nebo hledá cestu k Bohu.Vždy lze nalézt pádný důvod,za koho se modlit,komu tuto svátost mše svaté darovat.Jiří,díky,cítím to stejně...

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Nejnovější

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Nuvio